Zaschnięta głowica drukarki | Fakomp

Zaschnięta głowica drukarki

W drukarkach atramentowych, w których stosowane są głowice typu bubble jet częstym problemem, po dłuższej eksploatacji są zatkane dysze głowicy drukującej.

Zjawisko to może występować dużo wcześniej gdy stosowane są tusze zamienne kiepskiej jakości.

zaschnięte dysze głowicy

zaschnięte dysze głowicy

Powyższe zdjęcie obrazuje jak wygląda test wydruku dysz, gdy głowica ma nie drożne dysze drukujące.

Pierwszym krokiem który należy wykonać aby poprawić jakość wydruku jest uruchomienie opcji czyszczenia dysz z poziomu sterownika drukarki.

czyszczenie DyszMożna wykonać od razu „dokładne czyszczenie”. Zużyje więcej tuszu ale od razu będzie widać efekt, tzn nie koniecznie poprawę ale będziemy wiedzieli czy dysze są mocno zaschnięte, czy też nie.

Po czyszczeniu drukujemy jeszcze raz test dysz i jeśli widać poprawę mamy szczęście, jeśli poprawy nie ma to postępujemy z dalszą procedurą:

Wyjmujemy tusze z drukarki, następnie głowicę drukującą. Należy to robić uważnie. Nie należy dotykać palcami miejsc elektroniki oraz spodu głowicy, tam gdzie znajdują się dysze głowicy.

Przygotowujemy ręcznik papierowy i gorącą wodę (jest to domowy sposób, zamiast wody można kupić specjalny płyn do udrażniania głowic). moczymy ręcznik w wodzie, następnie stawiamy głowicę na ręczniku i przyciskamy tak żeby było widać „wychodzący” tusz przez miejsca gdzie styka się głowica z kartridżem.

Czynność powtarzamy do skutku, aż nie będzie już wychodzącego tuszu.

Następnie wkładamy głowicę i tusze do drukarki i znowu uruchamiamy czyszczenie, a następnie wydruk testowy.

Teraz już powinno być wszystko ok 🙂

 

Uwaga procedurę czyszczenia głowicy robisz na własną odpowiedzialność. Jest to element bardzo wrażliwy i należy z tą częścią obchodzić się bardzo delikatnie.

Tagi:, , , ,